Anthony Davis daleko za Damianem Lillardem

Nie mogło być inaczej. Damian Lillard z Portland Trail Blazers wygrał nagrodę Debiutanta Roku i zostawił za sobą daleko w tyle Anthony’ego Davisa, Bradleya Beala czy Andre Drummonda. Rozgrywający rozegrał fenomenalny pierwszy sezon na parkietach NBA i dostał również tego wyniki – zgarnął wszystkie możliwe pierwsze miejsca i jest czwartym zawodnikiem, który tego dokonał w historii.

Damian dołączył do wspaniałego grona z Ralphem Samsonem (1984), Davidem Robinsonem (1990) i Blake’iem Griffinem (2011). Bezapelacyjny Debiutant Roku jest również czwartym zawodnikiem drużyny z Portland, który dostał taką nagrodę. Pozostali to Brandon Roy, Sidney Wicks i Geoff Petrie.

Damian Lillard dostał wszystkie 121. głosów z pierwszym miejscem i uzyskał maksymalną liczbę punktów – 605. Anthony Davis został oceniony na 306 punktów z 98. drugimi miejscami i 18. trzecimi. Trzeci w głosowaniu – Brad Beal – miał tych punktów 94 (14. pierwszych, 52 trzecich).

Damian Lillard notował na spotkanie 19 punktów (najwięcej wśród rookies), 6.5 asyst (najwięcej wśród rookies) i 3.1 zbiórek w 38.6 minut na parkiecie (najwięcej z rookies). W sezonie pobił rekord Stephena Curry’ego rzucając 185 „trójek” w swoim debiutanckim sezonie. Dołączył również do Allena Iversona i Oscara Robertsona odnotowując 1.500 punktów i 500 asyst w rookie season.

Największym pytaniem tego głosowania jest czy wyglądałoby ono tak samo gdyby Anthony Davis był w pełni zdrów i rozegrał – jak Lillard – wszystkie 82 spotkania bez większych problemów zdrowotnych. The Brow opuścił bowiem 22 mecze w tym sezonie.

Wielkim plusem dla Lillarda było również to, że z miejsca dostał ogromną rolę w swoim zespole. Portland Trail Blazers nie bali się wystawić Damiana Lillarda w pierwszej piątce, mało tego, stał się ich liderem i spędzał na parkiecie najwięcej minut z średnią 38.6. Davis na parkiecie spędzał niespełna 10 minut mniej.

Silny skrzydłowy New Orleans Pelicans w sezonie 2012/13 zdobywał średnio na mecz 13.5 punktu, 8.2 zbiórek, 1 asystę, 1.2 przechwytu i 1.8 bloków. Rzucał również na 52% skuteczności z gry.