Hornets bez przyszłości?

Chris Paul jest jednym z najlepszych zawodników w NBA. Jest także jednym z nielicznych graczy, którym nie skończyła się umowa z zespołem, a już szukają nowego miejsca. Dlaczego tak jest? Drużyny nie chcą zostać z pustymi rękami, gdy ich największe gwiazdy i liderzy odejdą do innych zespołów. Ubezpieczają się poprzez wytransferowanie danych graczy do innego zespołu, ale za słoną zapłatą – w postaci picków, trade exception czy zawodników itd.

I w takim samym położeniu są dzisiaj Hornets, w jakim byli Cavs dwa lata temu. Wtedy temat LeBrona w jakimkolwiek trade nie został poruszony, a w konsekwencji Kawalerzyści zostali z niczym, a NBA ruszyła w etap tworzenia Wielkich Trójek. Także Chris Paul jest zamieszany w kreację takiego trio. Tym razem jest bardziej skomplikowana sytuacja, bo Chris Paul (w przeciwieństwie do LeBrona) nie decyduje jeszcze o swojej przyszłości, czyli drużynie gdzie zagra. Do wygaśnięcia kontraktu został mu jeszcze rok gry w NO. Jednak Hornets już dzisiaj szukają możliwych wymian, aby nie powtórzyć „osiągnięcia” z Ohio.

Przychodzi mi na myśl sentencja „LA to LA”, którą pokazali światu właśnie Szerszenie, w ubiegłym roku, podczas głosowania na zawodników do NBA All-Star Weekend. Wtedy Chris Paul był jednym ze zwycięzców, teraz jest zupełnie inaczej, na przeszkodzie stanął pewien człowiek, ale o tym za chwile. Lakers od dłuższego czasu deklarowali, że mają na celowniku Dwighta Howarda i CP3. Rok 2011 jest idealnym czasem by pozyskać obu panów za pomocą trade. Dlaczego trade i 2011? W 2012 CP3 zdecydowałby się na grę w Knicks, bo tam jest mekka jego podróży i tam się zapowiadało, że dojdzie. Jednak na nieszczęście Knicks, Lakers i Rockets, wraz z Hornets, zaczęli rozmowy o potencjalnej wymianie. Szczegóły umowy były trochę skomplikowane, bo Rockets oddawali Scolę, Martina, Dragicia i pick w pierwszej rundzie do Hornets, a dostawali Gasola, natomiast Hornets oddaliby Chrisa Paula do Lakers, Lakers oddaliby także Lamara Odoma do Hornets. Wszystko było ok, każda ze stron potwierdziła, że wymiana jest opłacalna i może się odbyć.

Tutaj przyszła „pomoc” dla NBA z Ohio. Dan Gilbert (właściciel Cavs) wysłał maila do Davida Sterna (komisarz NBA) w którym wyjaśnił, dlaczego ten trade nie może dojść do skutku, a także, że większość właścicieli klubu musi się na to zgodzi. Hornets obecnie jest poddane NBA, bo nie ma właściciela, więc Hornets podlega do 29 włodarzy innych zespołów. Chris Paul, który już wiedział, że jest Jeziorowcem, musiał szybko zmienić zdanie. David Stern, po otrzymaniu owego maila od Gilberta, głeboko się zastanowił i oświadczył, że taka kolej rzeczy nie ma prawa mieć miejsca.

Fala krytyki przeszła przez cały świat. Stern blokuje trade, który może być znaczący dla przyszłości obu drużyn, bo Hornets nie chcą stracić składu na PO, a Lakers składu na mistrzostwo. Jednak komisarz NBA, nie zostawił swojej decyzji bez odpowiednich argumentów. Zastopował wymianę, ponieważ chce, aby Chris Paul został w Hornets. Wydaje mi się, że najstosowniejszą formą odpowiedzi będzie wypunktowanie:

  1. Panie Stern, Chris Paul nie zostanie w Hornets. Jego serce może i jest w Nowym Orleanie, ale ono może uciec tak szybko jak przyszło,
  2. na podstawie pkt.1, można powiedzieć, że Szerszenie zostają z niczym po zakończeniu nadchodzącego sezonu. Wątpię, aby CP3 został w NO, tylko dla tego, że dają mu większą pensję,
  3. widzę, że Pan ciągle walczy – nawet po lockoucie – aby wszystkie drużyny „miały szansę”. Niestety, nie da się zadowolić wszystkich, a zdenerwować wszystkich to dla Pana błachostka,
  4. panie Stern, czy nie mówił Pan o sprzedaniu Hornets, bo przecież NBA jest obarczona kosztami drużyny, a chyba nie chce Pan kolejnej kłótni i kolejnego lockoutu?

Można tak wymieniać długo, ale czy miłościwie panujący komisarz jest jedynym podejrzanym w tej sytuacji? Zdecydowanie nie, przede wszystkim trzeba wymienić Dana Gilberta, który zaczął już 2 lata temu, swoim listem o LeBronie. Czy Stern nie powinien, przynajmniej trochę, przystopować charakter nadpobudliwego właściciela Cavs? Jeśli chodzi o treść maila jest to prawda, ale Mr. Gilbert został dodany do listy wrogów w kolejnych 3 drużynach.

Co w takim razie powinni zrobić Hornets? Przede wszystkim znaleźć kupca dla drużyny, bez tego ani rusz. Bo nie mogą nikogo podpisać z wolnych agentów, bo właściciele lub Stern mogą to zavetować. Czy w tej lidze nie ma już za grosz szacunku dla ludzi, wokół których kręci się biznes tej ligi? Hornets sprzedali ponad 10 tyś, karnetów na nadchodzący sezon. Obiecywano nam, że jeżeli taką liczbę uda się osiągnąć to znajdzie się osoba, która weźmie drużynę do portfela. Najwyraźniej tą osobą jest David Stern.

Jeśli chodzi o Hornets w nadchodzącym sezonie to można oczekiwać, że Play-Offów nie będzie. Brak jakiegokolwiek silnego skrzydłowego i centra na ławce. Tak nam chce pomóc David Stern. Blokuje nam wymianę, która miała załatać, aż dwie pozycje, na których mieliśmy problem (SG) i na których mam teraz problem (PF). To jest także w interesie innych drużyn, aby nie dopuścić do jakichkolwiek wymian z CP3 w roli głównej. Najlepiej zatrzymać go w Hornets, gdzie nic już nie zdziała, przynajmniej nie będzie groźny dla takich Mavs, Heat, Knicks, w drodze do mistrzostwa lub dla Knicks, aby go pozyskać jako wolnego agenta.

Przyszłość Szerszeni stoi pod wielkim znakiem zapytania. Możemy skończyć jak Cavs, lub uratować skórę, jak to obecnie będą próbowali zrobić Magic z Howardem. Jedno jest jednak pewne, dopóki Hornets nie znajdą właściciela, być może nie zobaczą już światła dochodzącego z reflektorów rundy Play-Off.