Poznajcie Tyreke’a Evansa

Sezon ogórkowy w NBA trwa w najlepsze. Widzieliśmy już wiele zaskakujących ruchów z drużyn każdej konferencji. Najciekawszymi drużynami jak dotychczas są m.in. Celtics, Nets, Knicks czy Pelicans. Dell Demps zdecydowanie wygrywa w przedbiegach, tworząc w dwa lata z drużyny bez talentów z wysokimi kontraktami ekipę, z której talent można wynosić wiadrami. Ostatnim jego ruchem jest pozyskanie Tyreke’a Evansa, o którego mocno walczył.

Mierzący 198 cm, rzucający obrońca, spędził 4 lata grając w Sacramento Kings. W pierwszym swoim roku zdobył nagrodę dla najlepszego debiutanta sezonu, notując średnie na poziomie 20/5/5, jako czwarty taki przypadek w historii (inne: Michael Jordan, LeBron James, Oscar Robertson). Od tamtego czasu borykał się z kontuzją, która rok później uniemożliwiła mu grę w T-Mobile Rookie Challenge.

Od czasu świetnego sezonu jego statystyki i produktywność spadała. Głównie spowodowane to było brakiem zrozumienia na parkiecie, a także ciężkimi charakterami w zespole (DeMarcus Cousins). W ostatnim sezonie rzucał jednak z najlepszą w karierze skutecznością z gry – 47% i za 3 – 33%.

srednie 2013

Potrafi zdobywać punkty
Jest bardzo atletycznym i szybkim zawodnikiem z dużym zasięgiem ramion. Potrafi dostać się pod kosz i skutecznie wykończyć akcję. Trafił, aż 80% swoich layupów po penetracjach. Miał także 55% skuteczność z mniej, niż 8 stóp, a także 58% z mniej, niż 5 stóp.
Uwielbia biegać do kontrataków, a także wykorzystywać swoją szybkość do izolacji. Co dla Pelicans oznacza, że mają kolejnego zawodnika, który przyśpieszy grę i sam sobie wykreuje rzut. Do tego są pogłoski, że ma on wychodzić z ławki, ma robić za zawodnika Manu-Like. Brakowało tego w poprzednim sezonie, szczególnie ze strony Austina Riversa.

akcje  8 stop

 

 

5 stop

 

Kiepski rzut
Nie jest to przyszły Ray Allen, ale z sezonu na sezon wychodzi mu, co raz lepiej. Zmienia swój styl rzutu z każdym rokiem i wygląda to lepiej. Częściej decyduje się na penetracje, przez co jumpshot nie ma takiego dużego udziału w jego grze ofensywnej. W Kings oddawał dużo złych rzutów, m.in. dlatego, że był stawiany w złej pozycji do wyprodukowania sobie miejsca. Nie miał tam nikogo, aby mu pomógł, jako rozgrywający był zdany sam na siebie. W Nowym Orleanie powinno to się zmienić, bo tutaj jest specjalista od rzucania (Ryno), a do tego odciąży go Holiday.

shotchart

Solidny obrońca
Kings z nim na parkiecie tracili 0.7 punktu na posiadanie. Jego wizerunek obrońcy dużo utracił przez to, że grał dla tego zespołu, który nie specjalizuje się w defensywie. Często na niego było zrzucany obowiązek krycia najlepszych zawodników drużyny przeciwnej. Cierpiał także, że był umieszczany na pozycji niskiego skrzydłowego, gdzie jego nominalne pozycje to rozgrywający i rzucający obrońca. Jego indywidulane, defensywne statystyki:

mysynergy obrona stat

Podsumowanie
– Evans w tamtym sezonie notował statystyki na poziomie 15.2 pkt, 4.4 zb, 3.5 as, 1.6 prz., 2.0 st.
– Reke pod względem PER na pozycji SG plasuje się na 5 miejscu z wskaźnikiem na poziomie 18.1. Wyżej od niego są tylko James Harden, Kobe Bryant, Dwyane Wade i Manu Ginobili.
– Evans ma dostać 4-letni kontrakt na mocy, którego zarobi $44 mln. Wiele się mówi na temat jego roli, jednak najpewniejszą plotką jest to, że ma być on 6th Manem w ekipie Williamsa, jako backup dla Erica Gordona lub/i Jrue Holidaya.

  • Gordon95

    Najważniejsze dla nas to to aby Tyreke poprawił swój rzut, który naprawdę jest kiepski, a to może sporo ograniczać ofensywę. Świetnie wchodzi pod kosz, potrafi się przebić przez najlepszą obronę ale brakować będzie rozciągnięcia lineupu.

    To, że Evans cofnął się w ostatnich sezonach to tylko i wyłącznie problemy w drużynie. Jeżeli Monty ofiaruje mu dużą rolę w drużynie i mu po prostu zaufa to Reke powinien grać na poziomie tych 44 milionów.

    Ten transfer może przez wielu być bardzo krytykowany, ale hej, dostaliśmy rookie of the year, który ma olbrzymi potencjał. Do tego mamy Jeffa Withey’a, który w NCAA był jednym z najlepszych centrów, a przez ESPN został oceniony jako 20. najlepszy zawodnik w drafcie 2013.