Sylwetki z Draftu 2012: Bradley Beal

Draft 2012 zbliża się wielkimi krokami, a kolejnym graczem którego przedstawimy w naszym nowym cyklu „Sylwetki z Draftu 2012″ będzie rzucający obrońca i były zawodnik drużyny Florida Gators – Bradley Beal. Zapraszam!

Bradley Beal urodził się 28 czerwca, 1993 roku w St. Louis, w stanie Missouri. 19-letni chłopak mierzy 191 centymetrów i waży około 94 kilogramów. Z reguły gra i świetnie sprawdza się na pozycji rzucającego obrońcy (Shooting Guard). Beal najczęściej porównywany jest do takich graczy jak choćby Eric Gordon czy Marcus Thornton.

Cechuje go przede wszystkich wszechstronność, łatwość w zdobywaniu punktów, wola walki i zaangażowanie. Jest zdecydowanie najlepszym obwodowym biorącym udział w tegorocznym Drafcie.

Bradley Beal przed zgłoszeniem się do draftu NBA 2012 z powodzeniem reprezentował barwy akademickiej drużyny – Florida Gators.

Szkoła średnia

 

19-latek brał udział w prestiżowym Chaminade College Preparatory School w St.Louis, Missouri. Barwy swojego kraju, czyli USA, reprezentował również podczas Mistrzostw Świata FIBA 2010 do 17 – lat. Jak się później okazało Stany Zjednoczone uplasowały się na pierwszym miejscu, a Bradley Beal został mianowany MVP, notując średnio na mecz solidne 18 punktów.

Na swoim ostatnim roku w „high school” Beal wykręcał niesamowite statystyki, a mianowicie: 32.5 punktów, 5.7 zbiórek i 2.8 asyst średnio na potyczkę! Pod koniec sezonu w 2011 roku, został nagrodzony i okrzyknięty – Mr. Show-Me Basketball. Tytuł ten przyznany jest co roku, głównie przez trenerów szkół średnich w Missouri. Zgarnął również miano – Gatorade National Player of the Year.

Według skautów z ESPN, Badley Beal był czwartym graczem młodego pokolenia i drugim rzucającym obrońcą. Bardzo podobnie ocenił go portal Rivals.com.

College

 

30 listopada, 2009 roku,  Bradley Beal dołączył do uniwersytetu na Florydzie, zasilając szeregi miejscowych Gators. Już wtedy było wiadome, że w NCAA pojawia się jeden z najlepszych graczy na obwodzie, który jest szalenie wszechstronnym graczem. Mimo małego wzrostu bezproblemowo radził sobie na przysłowiowej „dwójce” gdzie dominował pod koszem jak i zza łuku.

Rzucający obrońca w swoim debiucie do Florida Gators zaaplikował rywalom 14 punktów. Następnie został nagrodzony kolejnym tytułem, tym razem  – SEC Freshman of the Week on November (listopad) 28, 2011.

Bradley Beal w sezonie regularnym 2011/2012 (Florida Gators) wystąpił w 37 spotkaniach. Spędzał na parkiecie średnio 34.2 minuty, w których zdołał zdobywać 14.8 punktów, 6.7 zbiórek, 2.2 asysty i 1.4 przechwytu na mecz. Mimo młodego wieku (freshman year (rookie)) był liderem w swojej drużynie i to on dowodził linią ataku jak i obrony.

W NCAA Tournament, w pierwszej rundzie, graczom z Florydy przystało grać z drużyną z Virginii. Jak się jednak okazało był to spacerek dla Bradleya Beala i jego kolegów, bowiem wygrali to spotkanie 71 – 45, a wspomniany rzucający obrońca zanotował w tym ważnym dla Florydy meczu 14 punktów i 11 zbiórek. Trafił również 5 z oddanych 8 rzutów. Co jest kolejnym dowodem, że ten młody gracz nie forsuje rzutów.

W rundzie drugiej Gators zmierzyli się z Norfolk State. Podobnie jak w meczu z Virginią spotkanie to było kolejny raz wprost bezproblemowe dla Beala i jego kolegów. Wygrali pewnie, bo aż 84 – 50. Bradley zdobył solidne 14 punktów, 9 zbiórek, 3 asysty i 2 przechwyty. Był trzecim strzelcem w drużynie i kolejny raz najlepszym zbierającym (mimo gry na „dwójce” i tylko 191 centymetrów Beal jest wyśmienitym zbierającym).

W Sweet Sixteen Florida Gators zmierzyli się już z o wiele groźniejszymi rywalami z Marquette, którzy jednak również pokonali 68 – 58. Był to wyśmienity mecz dla Bradleya Beala, który był najlepszym strzelcem w całym spotkaniu z 21 „oczkami” na koncie. Co ciekawe miał aż 80% skuteczność z gry! Dołożył do tego również równie solidne – 6 zbiórek, 4 asysty i 2 przechwyty.

W Elite Eight dla Florida Gators czekali popularni gracze z Lousiville, którzy byli już znacznie wyżej rozstawieni niż Beal i spółka. Gators nie udało się wygrać Dywizji I i zostali pokonani skromnie 72 – 68, jednak po bardzo dobrym spotkaniu. Bradley był najlepszym graczem Florydy i zakończył to ostatnie spotkanie w barwach tego zespołu z 14 punktami, 7 zbiórkami, 4 asystami oraz 1 przechwytem.

Po zakończeniu Turnieju NCAA Bradley Beal potwierdził, że weźmie udział w Drafcie 2012.

Silne i słabe strony

 

Do atutów Bradleya należą:
– Szybkość i sprawność fizyczna;
– Bardzo szybko się uczy, z każdym dniem staje się coraz lepszym graczem;
– Posiada potencjał i talent, tak, ten gracz ma „papiery” na granie;
– Beal pomimo młodego wieku, gra bardzo dojrzale;
– Wszechstronność, bardzo dobrze radzi sobie zarówno w obronie jak i ataku;
– Dysponuje atomowym rzutem z dystansu;
– Aż bije od niego dobrą energią, zawsze uśmiechnięty, lider w szatni i poza nią;
– Siła i koszykarskie IQ;

Do wad Beala zalicza się:
– Przeciętne panowanie nad piłką,  kozioł do poprawy;
– Nie ma najszybszego pierwszego kroku, co czasami przeszkadza w przeprowadzeniu szybkiego ataku;
– Niski wzrost jak na pozycję rzucającego obrońcy, czasami zostaje blokowany przez wyższych rywali.

Mix