Sylwetki z Draftu 2012: John Henson

Draft 2012 zbliża się wielkimi krokami, a kolejnym graczem którego przedstawimy w naszym nowym cyklu „Sylwetki z Draftu 2012″ będzie silny skrzydłowy i były zawodnik drużyny  North Carolina Tar Heels  – John Henson Zapraszam!

John Henson urodził się 28 grudnia, 1990 roku w Greensboro, NC. Mierzy 211 centymetrów i waży równo 100 kilogramów. 22 – letni chłopak to typowy silny skrzydłowy, tak zwany Power Forward.

John typowany w Drafcie 2012 jest gdzieś w okolicach 8-12 miejsca, tak więc możliwe, że to właśnie Hornets będą mogli wybrać go ze swoim 10. pickiem.

Henson przez swój styl gry porównywany jest najczęściej do takich graczy jak Samuel Dalembert czy Brandan Wrigh. Jego specjalność to przede wszystkim obrona/defensywa. Oprócz tego bardzo dobrze zbiera i blokuje.

Jego największym problemem jest przede wszystkim „kiepska” budowa ciała. Problemy sprawia mu również samodzielne zdobywanie punktów.

Szkoła średnia

 

John Henson swoje pierwsze koszykarskie kroki stawiał w Round Rock High School w Teksasie, spędził tam trzy lata. W swoim seniorskim sezonie został przeniesiony do Sickles High School w Tampie na Florydzie. John nosił koszulkę z numerem 33. W sezonie 2008/2009 średnio na mecz notował bardzo solidne 17,6 punktów, 12.2 zbiórek i 6.1 bloków.

Henson poprowadził swój zespół do 24 zwycięstw, przy zaledwie 5 porażkach, ustanawiając w tym wyśmienity rekord ligi – 10-0. Nie wszystko układało się jednak tak pięknie.

John w raz ze swoją drużyną poległ na Pojezierzu 48-43, w regionalnych: ” Seminfinals for the Florida FHSAA Class 6A Championship”.

Następnie został wybrany do pierwszego zespołu szkoły, a później uhonorowany przez miejscowych trenerów (Tampa Bay) mianem gracza roku! (Player of the year) .

Wziął udział w prestiżowym McDonald’s All-American Gam i Nike Hoop Summit. W pierwszej drużynie All-American został wyróżniony przez magazyn Parade.

College

 

Jonh Henson w 2009 roku został uznany według Scout.com za najlepszego (#1) zawodnika na swojej pozycji (Power Forward) , a czwartego ogólnie, w całej stawce rekrutów do draftu. Zapytany o zdanie na temat utalentowanego chłopaka, trener Roy Williams podkreślał, że jego największym atutem są niezwykle długie ręce, co automatycznie przekłada się na grę w obronie i ilość „zakładanych” bloków.

John Henson miał wiele ofert ze stron różnych collegow, wybrał jednak ten położony w Północnej Karolinie. Zasilił tym samym szeregi miejscowych Tar Heels, spędził tam aż trzy lata.

Swój sezon jako Freshman rozpoczął na pozycji niskiego skrzydłowego. Kontuzji nabawił się jednak Ed Davis, obecny gracz NBA (Toronto Raptors), a on przeniesiony został pod kosz. Dzięki temu jego wydajność i statystki zwiększyły się. John zdobywał wtedy średnio 9.4 punktów w ostatnich 16 spotkaniach.

Tar Heels nie grali jednak wystarczająco dobrze i odpadli w turnieju NCAA, przegrywając z Dayton Flyers w finale (sezon – 2009/10). A sam John Henson zdobywał wówczas statystyki na poziomie 5.7 punktów, 4.4 zbiórek, 1.6 bloków w niecałe 16 minut na parkiecie.

Później było już tylko lepiej. Na swoim drugim roku w Tar Heels grał tak dobrze (w obronie), że pod koniec sezonu został nagrodzony mianem – „ACC Defensive Player of the Year”, a jego drużyna bez większych problemów zdobyła mistrzostwo w swojej dywizji. Natomiast jego indywidualne statystyki to ponad 11.7 punktów, 10.1 zbiórek oraz fantastyczne 3.2 bloków. Trafił również na 50% skuteczności.

Turniej NCAA North Carolina rozpoczęła z Vermont, których pewnie pokonali 77 – 58, ale silny skrzydłowy z powodu kontuzji opuścił to spotkanie. W drugim spotkaniu Henson mógł już pomóc swoim kolegom w defensywie i zdobył bardzo solidne 13 punktów, 10 zbiórek oraz 3 bloki, a jego Tar Heels wygrali to spotkanie z Creighton 87 – 73.

W Sweet Sixteen Północna Karolina podejmowała Ohio. John Henson zrobił na parkiecie taką różnicę, że wchodzący na parkiet w pierwszej piątce skrzydłowi zdobyli w sumie… 4 punkty. W sumie Henson zdobył 14 punktów, 10 zbiórek oraz 2 bloki, czyli standardowy występ silnego skrzydłowego Tar Heels.

W Final Eight na przeciw siebie stanęli North Carolina Tar Heels oraz Kansas Jayhawks Thomasa Robinsona. John Henson nie zdołał wystarczająco upilnować Thomasa (18 punktów, 9 zbiórek) i jego drużyna ostatecznie odpadła z turnieju 80 – 67. Henson rozegrał słabe zawody, a z parkietu schodził ze łzami w oczach i z 10 punktami oraz 4 zbiórkami na koncie.

Po tym sezonie John znalazł się w pierwszym zespole All-ACC (2012) oraz został kolejny raz Najlepszym Obrońcą Roku w ACC. John Henson w swoim ostatnim sezonie w collegu notował średnio 13.7 punktów, 2.9 bloków i blisko 10 zbiórek na mecz w ciągu 29 minut spędzonych na parkiecie.

W końcu… John Henson ogłosił, że ma zamiar zgłosić się do Draftu NBA 2012 wraz z Kendall Marshallem, Taylerem Zellerem i Harrisonem Barnesem.

Silne i słabe strony

 

Do silnych stron Johna należą:

– Spore doświadczenie, Henson zgłosił się do draftu w wieku (dopiero) 22 lat;
– Jeden z najlepszych obrońców z całej stawki;
– Posiada wrodzony instynkt – świetnie zbiera i blokuje;
– Bardzo długie ręce;
– Ma ogromną łatwość w przedzieraniu się przez obronę przeciwnika;
– Duży potencjał;
– Wyróżnia się dużą jak na wysokiego inteligencją na parkiecie.

Do słabych stron Johna zalicza się:

– Musi spędzić sporo czasu na siłowni w celu wzmocnienia ciała;
– Z powodu słabej budowy ciała wyróżnia się to, że jest po prostu „słaby”;
– Słaba gra tyłem do kosza;
– Musi popracować nad swoim rzutem;
– Słaba gra w ataku, woli grać zdecydowanie w obronie.

Mix