Sylwetki z Draftu 2012: Perry Jones III

Draft 2012 zbliża się wielkimi krokami, a kolejnym graczem którego przedstawimy w naszym nowym cyklu „Sylwetki z Draftu 2012″ będzie niski skrzydłowy i były zawodnik drużyny Baylor – Perry Jones III. Zapraszam!

Perry Jones urodził się 24 września w 1991 roku w Winnsboro, stanie Luizjana. Występuje na pozycji niskiego skrzydłowego lecz zalicza się go do graczy wszechstronnych, który może grać przynajmniej na dwóch pozycjach (silny skrzydłowy i czasami nawet rzucający obrońca). 21-letni koszykarz mierzy 211 centymetrów i waży 107 kilogramów.

Perry typowany jest w Drafcie 2012 w okolicach 5-10 picku. Lider Uniwersytetu Baylor ma wiele zalet. Jedną z głównych wymienia się atletyzm. Nie możemy zapominać także o świetnym wyszkoleniu technicznym czy fizycznym, dzięki którym ma ogromną przewagę nad swoimi rówieśnikami. Uważany jest również za bardzo ciężko pracującego zawodnika, dzięki czemu wywalczy sobie prawdopodobnie wyższe miejsce w Drafcie podczas workoutów.

Szkoła średnia

 

Pierwsze kroki na parkietach młody Perry stawiał w szkole Duncanville. Już w debiutanckim sezonie jego drużyna dotarła do finału o mistrzostwo Texasu, gdzie ostatecznie przegrali z Cedar Hill High School 59-51. Jednak i tak był to najlepszy sezon ekipy, bilans końcowy to bowiem aż 23-9.

Jones został oceniony jako #9 w klasie 2010 roku według Scout.com, natomiast ESPNU sklasyfikowało go na pozycji #7. Został również wybrany do All-American 2010 Team.

 

College

 

Kolejnym etapem kariery Jonesa był wybór uczelni gdzie będzie szlifował swój talent. Wybór padł na Uniwersytet Baylor, gdzie po raz pierwszy widzieliśmy go w sezonie 2010-2011 na parkietach NCAA. Swój pierwszy mecz zakończył ze zdobyczą 11 punktów i 8 zbiórek. Później było już tylko lepiej. Perry zaczął lepiej grać w ofensywie oraz nauczył się grać zespołowo. Baylor  zakończyło sezon z bilansem 18-13, lecz nie udało się im awansować do finałowego turnieju NCAA.

Swój pierwszy sezon na parkietach NCAA zakończył ze średnimi na poziomie 13.9 punktów, 7.2 zbiórki oraz 1.2 asyst.

Pomimo wielkiego rozczarowania, Jones został wybrany do 2 piątki całej ligi. Wśród graczy byli między innymi dobrze nam znani gracze z parkietów NBA Tristian Thompson (Cavs) czy też Markieff Morris (Suns). 10 Marca 2011 roku komisja NCAA orzekła iż Perry Jones otrzymywał korzyści majątkowe, w zamian za wybranie uczelni Baylor. Zawodnik został ukarany dyskwalifikacją (oraz grzywną) i nie mógł zagrać w arcyważnym spotkaniu z Oklahomą podczas Big 12 Tournament. Baylor Bear w rezultacie przegrali aż 17-oma punktami i ostatecznie odpadli bardzo wcześnie. Opuścił także pierwsze 5 meczy w sezonie 2011-2012, następnie ogłosił, iż zamierza wrócić w wielkim stylu i tak też zrobił.

Poprowadził swoją uczelnię do finałowego starcia w dywizji ”South Atlanta” podczas NCAA Tournament 2012..  Jednak w pierwszym spotkaniu przeciwko South Dakota Perry totalnie zawiódł siebie i cały tłum zgromadzony na stadionie. Przez 33 minuty spędzone na parkiecie zdobył zaledwie 2 punkty przy fatalnej skuteczności 1-6 z gry. Mimo fatalnej gry lidera, cała reszta spisywała się dobrze i udało się awansować do ósemki. Kolejnym przystankiem do wejścia do Final Four NCAA było Colorado, gdzie jak się okazało był to spacerek dla ”Niedźwiedzi”. W tym spotkaniu Jones zdobył skrome 7 punktów na słabej skuteczności 3-8 z gry.  Półfinałowe starcie przeciwko Xavier nie było już takie łatwe. Wynik został ustalony już w ostatnich minutach, a Perry zagrał świetnie spotkanie na poziomie 14 punktów, 5 zbiórek.

Finałowe starcie w dywizji Baylor musieli stawić czoło rewelacji sezonu Kentucky. Gwiazda Wildcats Anthony Davis poprowadził swoją ekipę do finałów ligi NCAA, tym samym odprawiając z kwitkiem Jonesa i jego drużynę. Perry zaliczył kolejny dobry występ, był liderem drużyny lecz to nie wystarczyło na silnego przeciwnika (17 punktów, 8 zbiórek i 1 asysta). Dla Perry’ego Jonesa III był to ostatnie spotkanie w barwach Baylor Bears.

Ostatecznie w marcu 2011 roku ogłosił, iż zgłosił się do Draftu 2012.

 

Silne i słabe strony

 

Atuty Jonesa to:

– Jest wybitnym atletą;
– Potrafi wybuchowo przedrzeć się pod kosz, jest bardzo szybki;
– Dobrze przygotowany fizycznie;
– Wszechstronność;
– Posiada ogromny potencjał;
– Jest gotowy na przygodę z NBA.

Minusami Joensa są:

– Odporność psychiczna, zawodzi w ważnych momentach jak i spotkaniach;
– Przeciętny obrońca, wciąż wiele musi się nauczyć;
– Zdecydowanie nie jest liderem;
– Może grać na przysłowiowej „czwórce” lecz nie ma do tego odpowiednich umiejętności.

Mix