Welcome to Hornets: Chris Kaman

Kolejnym zawodnikiem w naszej serii jest następna część wymiany na linii Clippers – Hornets. Chris Kaman, bo o nim mowa, ma być kolejną częścią siły podkoszowej Szerszeni w nadchodzącym sezonie…

Jest Niemcem Amerykańskiego pochodzenia. Posiadający pozytywnie zakręcony charakter, uśmiechnięty zawodnik potrafiący zrobić dużo szumu wokół siebie. Chyba on jest najbardziej otwartym zawodnikiem, który przybył z LA, na grę w Hornets. Po dzisiejszej konferencji, na której zostali oficjalnie przedstawieni nowi zawodnicy NOH, można śmiało powiedzieć, że po jego żartach i atmosferze jaką wokół siebie zrobił przekonał, do takiego samego postrzegania przyszłości Szerszeni, Erica Gordona.

Chris Kaman
ur. 28.04.1982r.
wzrost: 7-0 (213 cm)
waga: 268 lbs (121,6 kg)

Mocne strony:
Zdecydowanie praca w ataku. Nie jest tylko zawodnikiem, który ma dostać piłkę i zakończyć akcję. Potrafi wykreować sobie miejsce na low post i wykorzystać to grą tyłem do kosza, która jest u niego kluczowym zagraniem. W przeciwieństwie do stereotypu „typowego centra”, nieupilnowany potrafi skutecznie wykorzystać przewagę na półdystansie. Potrafi zdobywać punkty obiema rękami, co oznacza, że ma zawsze utrudnione zadanie, bo Kaman nie zna określenia „słabsza ręka”. Taka umiejętność przydaje się przede wszystkim przy hakach, które są jednym z najczęstszych sposobów Kamana na pomaganie drużynie przy pomocy zdobywania punktów. Jest tzw. „double-double machine”. Faulowany, od razu zamienia pobyt na linii rzutów wolnych w punkty.

Słabe strony:
Przede wszystkim zdrowie. Jego stan fizyczny jest jedyną rzeczą, która może go powstrzymać od dominowania pod koszem wśród szeroko rozumianej pozycji centra. W ciągu ostatnich 4 sezonów opuścił, aż 136 meczów sezonu regularnego. Jest to na pewno koszmar każdej drużyny – stracić w trakcie sezonu – źródło punktów z pomalowanego i zbiórek w jednym. Na pewno jego główną bronią nie będzie ocena sytuacji i wybór rzutów. Można zobaczyć braki w jego grze, jeżeli chodzi o dobór wyjścia lub zakończenia akcji. Nie są to jednak widoczne braki tego zawodnika, które jakoś znacząco wpływają na jego performance podczas meczu.

Rola w drużynie:
Druga w opcja w ataku i zawodnik od szeroko pojętej „brudnej roboty”, czyli stawianie zasłon on-ball i off-ball, zastawianie przy zbiórkach i obrona w pomalowanym. Zdecydowanie jego możliwości wzrastają przy grze z Gordonem (w tamtym sezonie niestety nie miał tyle okazji by z nim grać), Gordon jest znakomitym graczem, potrafiącym zdobywać punkty i rozdawać asysty po pickach. Choć Kaman nie jest zawodnikiem typowo grającym na picku, ale ma potencjał aby takowe zadanie spełniać, szczególnie, gdy nie ma już Davida Westa.

Słowem kluczem podsumowania na pewno będzie zdrowie. Bo Kaman zdrowy udowodnił już, że potrafi grać na poziomie All-Star, kiedy to dwa sezony wstecz został wybrany do Meczu Gwiazd NBA. Nie wiadomo jak zostanie rozwiązana sytuacja z dwoma centrami, którzy już przywykli do wychodzenia w pierwszej piątce. Aczkolwiek nie wydaje mi się, aby Okafor czy Kaman musieli opuszczać Nowy Orlean w ramach następnej wymiany. Jednak to nie leży już na naszej głowie, aby martwić się tym czy zawodnicy będą grali to co im narysujemy na tablicy. Jedno jest pewne – zdrowy Kaman to znakomity Kaman.