Q&A z Billy Gomilą – o LSU 2017

Luizjana to stan futbolu. Najdobitniej to pokazuje siła liceów, które hurtowo wydają zdolnych zawodników najlepszym programom. Jeden z nich znajduje się jednak w Luizjanie, w stolicy stanu – Baton Rouge. Mowa oczywiście o LSU. Tygrysy już za niedługo zaczynają swój sezon, zaczynając nową erę. Z tej okazji, na nasze pytania odpowiedział Billy Gomila (@ATVS_ChefBilly) redaktor naczelny bloga SB Nation o LSU – And The Valley Shook.

Note: english version is placed at the bottom half of the article.


Zacznijmy od czegoś bardzo ważnego dla zespołu Tygrysów – zwolnienia Lesa Milesa w trakcie poprzedniego sezonu. Po tym, jak już cały kurz opadł po tym ruchu, co o nim sądzisz?

To była ciężka decyzja, a ja osobiście bardzo przepadałem za Lesem. Ale uważam, iż już była pora na to. LSU miało najbardziej utalentowany zespół od lat, z realną szansą na włączenie się do walki o mistrzostwo, lecz to wszystko posypało się już na początku sezonu. Nic nie zapowiadało, iż stan rzeczy ulegnie poprawie, wręcz przeciwnie – zanosiło się na tylko na pogorszenie sytuacji zespołu.

Następcą Milesa został mianowany Ed Orgeron (dotychczasowy asystent Milesa oraz tymczasowy head coach po jego zwolnieniu przyp. red.). Czy to był dobry ruch?

Tak uważam. Są pewne wątpliwości wokół jego osoby, ale te same wątpliwości miały miejsce również w przypadku innych kandydatów. Spodziewam się po nim, iż będzie zarządzał programem, tak jak zawsze chcieliśmy, by Miles to robił. Aktywny rekruter, który nada ton programowi i będzie oczekiwał od zawodników przywiązania do szczegółów, jednocześnie zatrudniając dobrych trenerów do nadzorowania ich. Właśnie takiego trenera, zapewniającego stabilność, LSU potrzebuje, by rzucić wyzwanie Alabamie oraz wrócić do walki o mistrzostwo.

Do sztabu Orgerona dołączył bardzo rozchwytywany ofensywny koordynator – Matt Canada. Mając na względzie jak prezentowała się ofensywa Pittsburgha pod jego ręką oraz to, iż zrobił z Nathana Petermana wybór w drafcie, czy możemy w końcu oczekiwać kreatywnej gry w ofensywie od Tygrysów?

Byliśmy jedną z pierwszych stron, które wyskoczyły z kandydaturą Canady w zeszłym roku i jesteśmy ogromnymi fanami jego warsztatu, po tym, co póki co było dane nam zobaczyć. Oczekuję od niego stworzenia kreatywnej i groźnej ofensywy, z dobrym podejściem, łatwym do zrozumienia dla jej personelu.

Jaki jest sufit tego zespołu?

Niestety, nie uważam, iż ten zespół jest wystarczająco dobry, by wspiąć się na szkarłatny szczyt jakim jest Alabama (przydomek Bamy to Crimson Tide – Szkarłatna Fala przyp. red.). Lecz wciąż jest wiele do osiągnięcia i w mojej opinii ten zespół ma realną szansę na walkę o jedno z noworocznych bowl games.

Największą gwiazdą zespołu jest biegacz Derrius Guice, następca Leonarda Fournette’a. Uważasz, iż jest w stanie powalczyć o nagrodę Heismana?

Oczekuję od niego bardzo dobrego sezonu i bycia jednym z najlepszych biegaczy w kraju. Jeśli do tego dorzuci kilka ważnych wygranych, to powinno wystarczyć by włączyć się do walki o Heismana.

Guice’owi niewiele ustępuje edge rusher Arden Key. Czego można oczekiwać od jego osoby? Czy w twojej opinii, po dobrym sezonie utwierdzi wszystkich w przekonaniu, iż zasługuje na wybór w top 5 przyszłorocznego draftu?

Zdecydowanie. Nawet omijając spotkanie lub dwa, oczekuję od Ardena bycia tak samo elektryzującym zawodnikiem jakim zawsze był oraz dwucyfrowej zdobyczy w sackach.

Danny Etling został nazwany starterem na pozycji rozgrywającego, ale Myles Brennan, rozgrywający pierwszego roku, zmusił go do dużego wysiłku w walce o tę pozycję. Po tym, co pokazał Brennan, myślisz, iż wygryzie Etlinga w trakcie sezonu?

Myślę, iż Etling utrzyma pozycję startera przez wszystkie dwanaście spotkań, o ile nie przydarzy mu się kontuzja albo coś niezwykłego będzie miało miejsce. Ale uważam również, iż Brennan otrzyma trochę szans gry, by rozwinąć się na przyszłość.

LSU słynie z rokrocznego wydawania defensive backów dla NFL w pierwszych dwóch rundach draftu. Na kogo w tegorocznej secondary Tigers fani powinni uważać?

Cornerzy Kevin Tolliver oraz Donte Jackson powinni być jednymi z najlepszych na swojej pozycji w konferencji SEC, a do tego warto zwrócić uwagę na ekscytujących pierwszoroczniaków, takich jak safety Grant Delpit oraz nickelback Kary Vincent.

Na kogo, według Ciebie, warto zwrócić szczególną uwagę?

Skrzydłowego D.J. Charka. Oczekuję od niego bycia jedną z najgroźniejszych broni w całym kraju, zarówno w akcjach górą, jak i dołem na akcjach typu sweep.

Na koniec, jakie są twoje przewidywania na ten sezon?

Jak już powiedziałem, nie sądzę aby ten zespół miał szanse na mistrzostwo w tym sezonie. Terminarz jest bardzo ciężki, a na swoją okazję do gry będzie czekało dużo młodych zawodników. Mimo wszystko, liczę na 9 albo 10 wygranych. Może nawet więcej przy pomyślnych wiatrach. Oczekuję bardzo ekscytującego sezonu.


ENGLISH VERSION

Louisiana is a state of football. There’s no denying this. It’s not only represented by the Saitns team, but also by a LSU – one of the NCAA finest blue-blood programs. This season marks the new era of this team, and with the new season approaching, we’d like to invite you for the first Q&A and the very first article about the Tigers on our site. Our guest is Billy Gomila (@ATVS_ChefBilly), a managing editor of the SB Nation’s LSU blog – And The Valley Shook. Enjoy! 


Let’s start for something very important for the Tigers team – firing Les Miles during the last season. As the dust has settled, how to do you think about this move?

It was a difficult decision, and personally, I enjoyed Les very much. But I think it was time, yes. LSU had its most talented team in years, with a mandate to compete for a championship and they fell completely flat on their face to start the year. Not only were things not going to get better, but they were likely only going to get worse.

Ed Orgeron was named the heir to Miles. Was it a good move?

I think so. There are concerns with Orgeron, but I think those concerns also existed with almost every other coach. I expect him to be the program manager that we all wanted Les to be. A dynamic recruiter, who will set a tone and expect an attention to detail from his players, while also hiring great coaches to oversee them. A coach that can bring the consistency that LSU will need to challenge Alabama and get back to competing for championships.

Highly coveted OC – Matt Canada, came to the Orgeron’s staff. Considering, how he handled the Pitt offense and made Nathan Peterman a draft pick, can we expect the Tigers to finally have a creative offense?

We were one of the first LSU websites to jump on Matt Canada’s candidacy last year, and we’re big fans of what we’ve seen so far. I expect him to run an attack that is creative and explosive, with an approach that is fundamentally sound and adaptive to its personnel.

What is the ceiling of this team?

Sadly, I don’t think this team is good enough to climb the Crimson Peak that is Alabama. But that still leaves a lot to play for, and I think this team can still compete for a New Year’s Six bowl game.

The brightest star of this team is definitely runnick back Derrius Guice, the heir to Leonard Fournette. Do you see him in the Heisman’s contention?

I expect him to have a big season and be one of the nation’s best runners. If that comes with some big wins that should put him in contention for the Heisman.

Not so far behind him is edge rusher Arden Key. What to expect of him? And do you think, that with this season he’ll strengthen his case as a top 5 pick in next years draft?

Yes. Even with him missing the first game or two, I expect Arden Key to be the explosive player he’s always been and have another double-digit sack year.

Danny Etling was named the starter for this season, but freshman QB Myles Brennan gave him a hard time in this QB competition. Can you see Brennan earning the starting gig during the season?

I think Etling will hold on to it for all 12 games, barring injury or something else crazy happening. I do think we’ll see Brennan play some to develop him moving forward, though.

LSU is known for giving the NFL at least one defensive back in the first two rounds of the draft year-by-year. At who in the Tigers’ secondary the fans need to look out?

Cornerbacks Kevin Toliver and Donte Jackson should be two of the best in the SEC this year, and there are some very exciting freshmen on hand like safety Grant Delpit and nickel corner Kary Vincent.

Who’s is your personal sleeper on this team?

Wide receiver D.J. Chark. I expect him to be one of the best big-play weapons in the country, both as a receiver and a runner on jet-sweeps.

At the end, what are your predictions for this season?

As I’ve said, I don’t think this is a team that can compete for a championship right now. The schedule is very difficult, and there will be a lot of younger players in the two-deep. But I do think this team can win 9 or 10 games, maybe more with a break or two. I expect it to be a very exciting year.