Week 3: zapowiedź Panthers

Początek sezonu nie był taki, jakiego fani Saints oczekiwali. Dwie porażki, dwa fatalne występy obrony. Czy w pierwszym dywizyjnym starciu się przełamią? Oby. Ich rywalem będą Carolina Panthers.

Siła: front seven

Lata mijają, a F7 Panthers dalej jest mocne. Kosztem ich secondary, front office Panter robi wszystko, aby zachować jego potęgę. Mario Addison, Kawann Short, Star Lotulelei, Vernon Butler, Julius Peppers, Shaq Thompson, Thomas Davis, Luke Kuechly – każdy z nich to zawodnik robiący różnicę. Bieganie przeciwko Panthers to ciężkie zadanie, a przetrzebiona linia Saints z pewnością nie ułatwi tego biegaczom zespołu. Druga linia Panthers z kolei skutecznie ogranicza możliwości rywali w grze krótkimi podatnikami, gdyż Kuechly czy Davis to elitarni linebacker w kryciu.

Słabość: gra cornerbacków

To, co druga linia wywalcza, cornerzy tracą. James Bradberry to dobry corner, ale na dużych i fizycznych skrzydłowych, przez co Ted Ginn oraz Tommylee Lewis mogą zaszaleć. Sam Mike Thomas to również zawodnik, z którym Bradberry może mieć problem. Daryl Worley to również zawodnik lepiej przystosowany do krycia większych skrzydłowych. Captain Munnerlyn z kolei może już nie mieć szybkości do krycia niektórych skrzydłowych. Obaj są solidni przeciwko grze dołem, ale Saints spokojnie mogą ich wyeksponować w grze górą.

Gwiazda: Luke Kuechly

Jeśli twój linebacker potrafi przełamać podanie do Julio Jonesa kilkadziesiąt jardów w głąb boiska, to wiesz, że masz wyjątkowy talent w zespole. Ba, Kuechly to najlepszy linebacker w lidze. W jego grze nie ma absolutnie żadnych wad – jest atletyczny i niewiarygodne inteligentny. Każde zagranie jest jednym wielkim pojedynkiem pomiędzy rozgrywającym a Kuechlym, o to, kto przechytrzy drugiego. Poza tym, to świetnie kryjący zawodnik oraz pewny tackler, wiedzący gdzie ma się znaleźć. Nie zdziwcie się, jeśli też zaliczy sack albo dwa.

X-Factor: Christian McCaffrey

Jeśli tylko dostanie piłkę w ręce i odrobinę miejsca – jest bardzo groźnym zawodnikiem. Jednak póki co nie potrafił się rozkręcić, rozsądne jardy zdobywając tylko dzięki grze górą. Saints jednak są solidni przeciwko grze dołem i McCaffrey może mieć problem ze złapaniem rytmu, zwłaszcza, że to nie jest zawodnik, który siłą urwie się z uchwytu defensora. Jeśli tylko Panthers uda się dać mu jak najwięcej pojedynków jeden na jednego, najlepiej na wolnej przestrzeni, Saints mogą mieć problem. McCaffreya trzeba zamknąć na jak najmniejszej połaci terenu, inaczej jego wszechstronność da się we znaki.

Kluczowe pojedynki:

Luke Kuechly/Ron Rivera vs Drew Brees/Sean Payton

Brees to rozgrywający o świetnej wizji, bardzo często dokonujący poprawek na line of scrimmage. Kuechly to jeden z najlepiej czytających grę zawodników ligi. Wsparcia udzieli mu Ron Rivera – jeden z najlepszych defensywnych trenerów ligi. Jak odpowie na to Sean Payton, który w meczu z Vikings wielokrotnie przechytrzył innego geniusza defensywy – Mike’a Zimmera? Od tego będzie zależeć sukces ataku Saints.

Kelvin Benjamin vs Ken Crawley

Crawley świetnie się czuje w kryciu większych skrzydłowych, dzięki czemu może wyłączyć Benjamina ze spotkania i zostawić szybszego PJa Williamsa na Devinie Funchessie. Problem z Kenem jest jednak taki, iż on kryje … za dobrze. Zawsze jest bardzo blisko swojego przydziału, przez co łapie ogrom flag za defensive pass interference, oddając jardy za darmo. Panthers z pewnością o tym wiedzą i powinni chętnie rzucać dalekie piłki do ogromnego Benjamina. Sam Kelvin dobrze się czuje w takiej grze, fizycznie dominując skrzydłowych, a nawet jeśli nie złapie, to będzie mógł liczyć na DPI Crawleya. Czy Ken zachowa cierpliwość i uniknie oddawnia jardów Panthers? Jeśli tak, gospodarze stracą swój cel numer jeden.

Andrew Norwell, Ryan Kalil, Trai Turner vs Sheldon Rankins, David Onyemata, Tyeler Davison

Jeśli o cos można być spokojnym, to o to, iż Saints będą generowali presję z krawędzi linii. Panthers mają bardzo przeciętnych tackli, a Święci radzili już sobie przeciwko lepszym. To, co jednak zabijało pass rush Saints to brak presji ze środka. Gospodarze mają tutaj bardzo solidnych liniowych, którzy mogą sobie poradzić z DT Saints. Ci jednak muszą się przełamać, aby odblokować obronę Saints. Zwłaszcza Rankins. To tutaj rozstrzygnie się kto wygra grę dołem oraz pass rush.

Historia meczu: do trzech razy sztuka?

Saints nie mogą sobie pozwolić na przegranie trzech pierwszych spotkań. Taka porażka na 90% wyeliminuje ich z walki o playoffy. Obrona musi się obudzić, a lepszej okazji niż kulejący atak Panthers nie będzie. Ofensywa z kolei najpewniej otrzyma w końcu Austina Carra, szykowanego przez dwa tygodnie do debiutu. To on może być x-factorem Saints. It’s now or never.