Week 3: zapowiedź Seahawks

Pierwszym rywalem Saints i Teddy’ego Bridgewatera będą Seattle Seahawks. Co czeka Świętych w Seattle, dowiecie się od Michała Cichowskiego, redaktora NFLPolska.com oraz prywatnie fana Seahawks.


Historia spotkania: “Bridge over troubled water”

Niedzielny mecz w Seattle będzie pierwszym startem Teddy’ego Bridgewatera w meczu o stawkę od czasu kontuzji odniesionej w sierpniu 2016 roku na treningu Vikings. Owszem, Teddy zaliczył start w ostatniej kolejce ubiegłego sezonu ale Saints mieli już zapewniony #1 w konferencji i mecz ten należał do kategorii „o pietruszkę”. Jak na razie Bridgewater nie przypomina siebie sprzed urazu a przecież nawet wtedy należał do utalentowanych ale jednak nie topowych QB. Biorąc pod uwagę przejścia tego chłopaka jego powrót jako starter w NFL jest fajną historią. Oceniając wyłącznie aspekt sportowy – kolejne kilka meczów pokaże czy dla absolwenta Louisville jest jeszcze miejsce w lidze.

Gwiazda: Russell Wilson

Wybór jest prosty. Rozgrywający, który odmienił oblicze drużyny ze Seattle. Już w drugim sezonie doprowadził Seahawks do triumfu w Super Bowl a od tego czasu nie obniża lotów. Cudotwórca, który potrafi wyczarować  coś z niczego. Jego ulubioną rozrywką jest walka o życie za niekompetentną linią ofensywną i gdy inni QB zmuszeni są z tego powodu kończyć kariery, Wilson wciąż wygrywa.


X-factor: DK Metcalf

Dawno żaden rookie WR nie miał tak dużego udziału w grze ofensywnej Seahawks od początku debiutanckiego sezonu. Golden Tate, Paul Richardson, Tyler Lockett – oni wszyscy potrzebowali trochę czasu by zacząć pełnić ważną rolę w zespole. W stronę swojego nowego skrzydłowego Russell Wilson rzucił 13 piłek w pierwszych dwóch meczach. Metcalf skutecznie wykorzystuje imponujące warunki fizyczne by łapać piłki nawet przy ciasnym kryciu CB rywali. „Wybryk natury” – prawdziwy
X-factor.


Mocne strony:

+ nieprzewidywalność w ataku

Kiedy grasz przeciwko typowemu ‘pocket passing QB’  twój plan defensywny jest prosty – sprawić by musiał opuścić kieszeń. Jeśli grasz przeciwko Wilsonowi, wiesz że poza kieszenią jest równie groźny, jeśli nie groźniejszy. To może odwrotnie? Zmusić go do pozostania w pocket? Kiepski pomysł – mimo niewielkiego wzrostu (wszyscy pamiętamy jak z tego powodu wątpiono w jego powodzenie w NFL) może on skutecznie rzucać w takiej sytuacji. Może też pobiec z piłką i samemu zdobyć jardy. Jeśli dodać do tego dwugłowego potwora Carson-Penny na pozycji RB otrzymujemy zrównoważoną ofensywę, przeciwko której naprawdę ciężko układać gameplan.

+ obrona przeciwko biegowi

W dotychczasowych dwóch meczach defensywa Seattle pozwoliła rywalom zdobyć łącznie zaledwie 115 jardów dołem. To czwarty najlepszy wynik w lidze. Nawet jeśli rywal przedrze się przez pierwszą linię obrony czekają już na niego Bobby Wagner, KJ Wright i Mychal Kendricks. Nie jest to wymarzona sytuacja dla biegaczy.

+ mentalność zwycięzców 

W czasach gdy Seahawks występowali rok po roku w Super Bowl wskazanie przyczyn ich sukcesów było proste – najlepsza defensywa w lidze + Wilson + Lynch. W ostatnim sezonie, po odejściu kilku kluczowych graczy Seattle miało mieć problem z osiągnięciem wyniku 8-8. Mimo to zakończyli sezon zasadniczy z bilansem 10-6. Drużyna prowadzona przez Pete’a Carrolla (który w dzień swoich 68. urodzin zaliczył 100. zwycięstwo jako HC Seahawks) po prostu nigdy nie przestaje myśleć o zwycięstwie. W Seahawks zawodnik musi chcieć wygrywać – nieważne czy jest to 1st rounder czy UDFA – głowa ma często większe znaczenie niż umiejętności na papierze. Pete Carroll choć jest najstarszy z obecnych HC w lidze jest też najbardziej energiczny. I tą energią od 10 lat zaraża swoich podopiecznych w Seattle.


Słabe strony:

Linia ofensywna

Ten sam problem od wielu lat. O-line Seahawks nie jest w stanie zapewnić Wilsonowi odpowiedniej ochrony. Wielu innych QB grę za taką linią ofensywną już dawno przypłaciłoby kontuzjami. Wilson dzięki swojej mobilności ale też ogromowi pracy jaki wkłada w utrzymanie swojego ciała w odpowiedniej formie jest w stanie wychodzić cało nawet z tych sytuacji gdy jednocześnie szturmuje na niego czterech, niezablokowanych rywali. Nie zawsze da się jednak uciec – Seahawks co roku należą do drużyn pozwalających rywalom na najwięcej sacków i QB hits. Ciężko w takiej sytuacji utrzymywać odpowiedni rytm w ataku.

Secondary

W chwili obecnej nie zanosi się na szybkie narodziny nowego Legion of Boom. Co prawda Shaquill Griffin na początku sezonu wygląda lepiej niż w którymkolwiek momencie w 2018 ale loty obniżył za to jego partner po drugiej stronie boiska Tre Flowers. Do tego niestabilna sytuacja na pozycji safety – Seahawks wciąż sprawdzają z kim sparować McDougalda i w jakiej roli – FS czy SS go wystawić. Brak też w Seattle SCB z prawdziwego zdarzenia jakim przez dwa ostatnie lata był Justin Coleman.

– Słabe wejście w mecz

Trzecia słaba strona wciśnięta trochę na siłę bo przecież nieważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy a Seahawks jak na razie kończą skutecznie. Dobrze byłoby jednak dla odmiany zobaczyć ich punktujących już w pierwszej kwarcie. W dotychczasowych meczach, w tej części gry Seahawks mieli 6 drive’ów ofensywnych. 5 z nich kończyło się puntem a jeden fumble’m Carsona.


Kluczowe pojedynki:

Michael Thomas vs Tre Flowers

Jeden z topowych WR w lidze kontra drugoroczny CB, który Richarda Shermana przypomina jak na razie tylko warunkami fizycznymi. Nawet bez Breesa na QB ten matchup może przysporzyć Seahawks dużo problemów.

Cameron Jordan vs Germain Ifedi

Kolejny matchup, który na papierze wygląda bardzo niekorzystnie dla gospodarzy. Zresztą nie oszukujmy się – ktokolwiek nie ustawiłby się naprzeciwko Ifedi’ego, kibice Seahawks mogą spodziewać się problemów. Obawy nasilają się gdy robi to absolutny dominator jakim jest Jordan.

Teddy Bridgewater vs DEF Seahawks

Nie można powiedzieć, że Bridgewater przegrał Świętym mecz z Rams ale na pewno nie wyglądał jak ktoś, kto może poprowadzić ich do wielu zwycięstw. Gdyby Drew Brees był zdrowy, Saints byliby faworytem tego spotkania. Dlatego najważniejszym pytaniem, które zadajemy sobie przed meczem jest „Jak poradzi sobie Teddy na trudnym terenie jakim jest CenturyLink Field?”


Typ: 20-16 dla Seahawks