Duża rola Anthony’ego Davisa

http://a.espncdn.com/photo/2012/0712/nba_g_teamusa_basketball_b3_576.jpgTo, że Anthony Davis będzie walczył w kadrze swojej reprezentacji o kolejne złoto było już od kilku miesięcy niemal rzeczą pewną. Dużo mówiło się również o tym, że będąc już złotym medalistą z Londynu – skrzydłowy New Orleans Pelicans – będzie też odgrywał znaczącą rolę w przyszłości swojego kraju. Nikt jednak nie spodziewał się, że nastąpi to tak szybko i z tak ogromnym naciskiem na zaledwie 21-letniego gracza.

Wszystko wskazuje bowiem na to, że dla Mike’a Krzyzewskiego to właśnie Davis będzie odgrywał kluczową rolę na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii, które rozpoczną się już za niecały miesiąc. Anthony będzie miał za zadanie m.in. zastąpienie największych zawodników USA ostatnich lat, którzy wygrywali to co najważniejsze.

Wszystko to spowodowane tym, że zawodnicy tacy jak LeBron James czy Chris Paul i Dwight Howard po wyczerpujących sezonach odpuszczają już kadrę i kibicować reprezentacji na Mistrzostwach Świata mają zamiar jedynie z trybun czy sprzed telewizorów.

Kolejne doniesienia jednak jeszcze bardziej zrzuciły ciężar odpowiedzialności na młode barki zawodnika New Orleans. Jedni z czołowych silnych skrzydłowych – Kevin Love oraz Blake Griffin – wycofali się z gry dla kraju. Jest to o tyle ważne, że bez Love’a i Griffina to właśnie Davis będzie najlepszym zawodnikiem pod koszami. Swoją szansę dostaną też m.in. DeMarcus Cousins czy Andre Drummond, którzy mają największą szansę aby załapać się na turniej w Hiszpanii, tuż za AD.

O wszystkim powiedział już również właśnie Mike Krzyzewski, podkreślając ogromną rolę swojego podopiecznego.

„Straciliśmy dwóch wysokich w ostatnich 48 godzinach, więc musimy teraz poszukać aktywnych graczy. Nie jest jednak niespodzianką, że naszym głównym zawodnikiem jest Anthony Davis, to od niego wszystko się zaczyna. Zobaczymy kto inny będzie teraz pasował” – mówił utytułowany coach uczelni Duke

Trener reprezentacji USA wraz ze swoimi asystentami (m.in. trener Pelicans – Monty Williams) starają się aktualnie znaleźć najlepszą z możliwych opcji aby ułatwić zadanie Anthony’emu Davisowi. Do kadry sprowadzony został już dobrze rzucający Paul Millsap, więc możemy się spodziewać, że AD odegra bardzo sporą ilość minut. Również jako środkowy.

„Myślę, że coach stara się teraz wymyślić najlepsze opcje dla nas wszystkich. Mówiąc szczerze, w międzynarodowej koszykówce nie jest tak wielu dużych facetów – poza graniem przeciwko Brazylii czy Hiszpanii – oni mają dużych gości. Ale w głównej mierze większość jest w rozmiarze wciąż ćwiczącego AD, więc trener będzie eksperymentował dużo rzeczy” – mówił Monty Williams o graniu Davisem jako center

Przypomnijmy, że Anthony Davis to jedyny gracz obok Kevina Duranta i Jamesa Hardena ze złotego składu w Londynie, który znajdzie się w kadrze na Hiszpanię. Mistrzostwa Świata będą trwać od 30 sierpnia do 14 września. Rywalami USA w fazie grupowej będzie Dominikana, Turcja, Finlandia, Nowa Zelandia i Ukraina.